Субота, 18.08.2018, 02:54Вітаю Вас Гость | RSS
Волинська обласна бібліотека для юнацтва
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть бібліотечний сайт
Всього відповідей: 417
Міні-чат

Слово опромінене талантом


Віртуальна виставка
"Слово, опромінене талантом"
(до 75-річчя сучасного письменника з Волині Йосипа Струцюка)
 
Вступ
    Йосип Георгійович Струцюк народився 17 липня 1934 року в селі Стрільці на Холмщині (нині Польща). В 1944 році разом з батьками був депортований в с. Новослобідка Запорізької області. З 1946 року мешкає на Волині. Тут закінчив Глинищенську почат­кову, Копачівську семирічну школи. Навчаючись у Рожищенській середній вечірній школі, працював на різних роботах, утому числі трактористом. З 1953 по 1958 роки - навчання в Луцькому держав­ному педагогічному інституті ім. Лесі Українки.
    Після закінчення інституту працював у Білостоцькій середній школі, науковим співробітником в музеї-садибі Лесі Українки в селі Колодяжному та Волинському краєзнавчому музеї, журналістом, режисером народної самодіяльної кіностудії, де створив до десяти кінострічок, котрі були відзначені найвищими нагородами на республіканських, всесоюзних і міжнародних конкурсах, керівником літературної студії «Лесин кадуб», очолював обласну організацію Всеукраїнського Товариства «Просвіта» ім. Тараса Шевченка.
    Йосип Струцюк видав понад 40 поетичних, прозових та драматичних книжок. В той чи інший час підтримували і схвально відгукувалися про його творчість такі відомі письменники, як Микола Бажан, Михайло Стельмах, Ліна Костенко, Дмитро Павличко, Микола Він-грановський, ГригірТютюнник, Микола Жулинський, Борис Олійник, а відомий діаспорний поет і перекладач Тадей Карабович з Польщі, зокрема, зауважив: «Коли задумуюся над перцепцією поезії Йосипа Струцюка, то думаю, що вписується вона в загальне тло поезії укра­їнської років шістдесятих і сімдесятих. Поряд творчости Ліни Кос­тенко, Ігоря Калинця, Василя Голобородька, Миколи Воробйова і Василя Стуса творчість та виражає спільний процес літературний, ніби додаючи контекст луцький (волинський) до тієї поезії».
    Його твори друкуються в багатьох журналах, читанках і антологіях. Зокрема, в антології «На кручах Дняпроускіх» білоруською мовою. Там вірші Йосипа Струцюка поміщені у пере­кладах славетного білоруського поета, лауреата Міжнародної лі­тературної премії ім. Г. X. Андерсена Василя Вітки. А поетична збірка «Потойбіч тиші» вийшла польською мовою.
    Поет творив пісні з такими видатними композиторами, як Олександр Білаш, Анатолій Пашкевич, Георгій Майборода, а також із Олександром Некрасовим, Віктором Ліфанчуком, Вікто­ром Тиможинським, Петром Свистом, Мирославом Стефанишиним, Володимиром Личем, Олександром Синютиним та багатьма іншими.
На рахунку волинського автора - два пісенних збірники: для дорослих «Ти - моє терпке пісенне диво» і для дітей «Жайвірковий Великдень». Провідна тематика цих пісень - національно-визвольні змагання нашого народу, любов до рідної землі, краса природи, високі інтимні почуття. «Йосип Струцюк - один із найкращих наших поетів, слово котрого природно лягає на музику», - писав видатний композитор 20 ст. Анатолій Кос-Анатольський .
    Не можна обминути пісенно-збиральницької роботи Йосипа Струцюка. До пісенника «Ти не згасла, зоре ясна. Пісні Холмщини й Підляшшя» він зібрав понад 200 народих текстів і мелодій, підібрав цікавий ілюстративний матеріал, виступив у співавторстві з Миро­славом Стефанишиним як упорядник пісенника.
Й. Струцюк майже 20 років очолював літературну студію «Лесин кадуб» і посприяв становленню багатьох нині відомих письменників, що було відзначено на останньому з'їзді письменників України.
    За поетичні збірки «Глибока живиця», «Терпкі сторінки», драматичний твір «Роман Мстиславич - великий князь Волинський і Галицький», котрий з успіхом йшов на сцені Волинського музично-драматичного театру ім. Т. Шевченка, та низку національ­но-патріотичних пісень Йосип Струцюк був удостоєний звання першого лауреата літературно-мистецької премії ім. Агатангела Кримського.
    За збірку повістей і оповідань «Цвіт дикої шандри» став лауреатом Міжнародної літературної премії ім. Богдана-Нестора Лепкого, за поетичну збірку «Десятий день тижня» - лауреатом лі­тературної премії Національної спілки письменників України «Бла­говіст», а за поетичну збірку «Віть розчахнутої блискавки» - лауре­атом літературної премії ім. Григорія Сковороди.
    Твори Йосипа Струцюка перекладалися польською, білоруською та російською мовами.

 

Струцюк Й. Буб: повість для дітей мол. шк. віку / Й.Струцюк; мал. В.Протопоп. – Луцьк: Надстир’я, 1997. – 32 с.: іл.

Крім творів для дорослих, перший лауреат обласної мистецької премії ім. Агатангела Кримського видав немало книг для дітей. Повість "Буб" – захоплююча, пригодницька історія з життя сучасних школярів.

 

Струцюк Й. Вогонь предків: лірика / Й.Струцюк. – Луцьк: Твердиня, 2007. – 188 с.

Збірка тонкої та елегантної лірики. Поезія поєднує часто фольклорні елементи з елементами поетичної школи, яку репрезентують М.Вінграновський, І.Драч.

 

Струцюк Й. Воронько: повісті, оповідання, новели та казки для дітей.: т. ІІ / Й. Струцюк. – Луцьк: Волин. обл. друк., 2005. – 464 с.: іл.

Юні герої цих творів виростають серед чудової поліської природи, котра виховує їх спостережливими, дорослими та сміливими. В книзі – цікаві пригоди, котрі траплялися з дітьми в роки війни і після неї. Автор торкнувся забороненої в минулому теми боротьби УПА, що є маловідомою в нашій дитячій літературі.

 

Струцюк Й. Глибока живиця поезії / Й. Струцюк. – Львів: Каменяр, 1989. – 120 с.

До збірки входять цікава за своїм вирішенням лірико-драматична поема "Славен витязь Кожум’яка" та вірші, присвячені рідному краю, його природі, мові.

 

Струцюк Й. Десятий день тижня: поезії / Й. Струцюк. – Луцьк: Твердиня, 2006. – 84 с.

Рано чи пізно усі поети стають статечними східними мудрецями. В цій збірці – роздуми про переселення душ, про "він" і "вона", верлібри для тих, хто сумнівається…

 

Струцюк Й. Досвідчення: поезії / Й.Струцюк. – К.: Рад. письменник, 1982. –80 с.

В збірку ввійшли поезії про минуле рідного краю, про дитячі роки, про природу, кохання.

 

Струцюк Й. Жайвірковий Великдень: пісні для дітей на вірші Й. Струцюка / Й. Струцюк. – Луцьк: Терен, 1999. – 48 с.

Пісні для дітей – то особлива сторінка в творчості автора. Він намагається гортати її обережно і лагідно і запропонувати юним читачам.

 

Струцюк Й. Засвідчення: поезії / Й.Струцюк. – К.: Молодь, 1969. – 80 с.

Поет добирає кожне слово, аби його поезія була вагомою і вдумливою. У збірці він часто звертається до історії.

 

Струцюк Й. Іди, іди, дощику: вірші для дошкільнят і мол. шк. віку / Й. Струцюк. – Дубно: Незабудка, 1992. – 16 с.

 

Струцюк Й. Круцю, круцю, журавлі…: роман // Й. Струцюк. – Луцьк: Надстир’я, 1996. – 257 с.

Це гостросюжетний твір з воєнного і повоєнного життя волинського села: шкільне навчання і боротьба за виживання, складні інтимні стосунки персонажів на тлі здеградованого суспільства, де відчутні ознаки краху тоталітарної системи. Майже всі факти, викладені в романі, мали місце в дійсності.

 

Струцюк Й. Лінія життя: повість, оповідання / Й. Струцюк. К.: Рад. письменник, 1985. – 2008 с.

Герої цієї книги письменника – лісничі, селяни, вчителі. Всі вони живуть і працюють в повоєнний час на Волині.

 

Струцюк Й. Місячний зайчик: драм. поеми та вірші для дітей. Т.1 / Й.Струцюк. – Луцьк: Волин. обл. друк., 2005. – 130 с.: іл..

В книзі є казкові герої, загадкові світи тварин і рослин, веселі й несподівані пригоди.

 

Струцюк Й. Од Гучви до Стоходу: дилогія: романи / Й.Струцюк. – Луцьк: Волин. книга, 2007. – 332 с.

Дилогія письменника – це яскраві сторінки літопису найзахідніших кресів української землі (Холмщина, Волинь). Це – знаковий твір одного з кращих і найчесніших українських письменників.

 

Струцюк Й. Під арештом ночі: оповідання, новели, есеї / Й.Струцюк. – Луцьк: Вісник і Ко, 2004. – 132 с.

До збірки ввійшли твори Йосипа Струцюка, котрі з тих чи інших причин не могли бути надруковані в радянський час, і ті, що написані зараз. В основі творів – висока психологічна напруга, цікавий ракурс тої чи іншої теми, часто гіперболізований або ж гротескний.

 

Struciuk J. Po tamtei stronie ciszy / J.Struciuk / Prseklad zjezyka ukrainkiego T.Karabowicza. – Dialystok: Pymat, 2000/ – 71 s.

Це збірка поезій автора, які були перекладені на польську Тадеєм Карабовичем.

 

Струцюк Й. Поезії / Й.Струцюк. – К.: Дніпро, 1984. – 144 с.

Ліричні твори про батьківщину, сім’ю, коханих і близьких людей.

 

Струцюк Й. Роман і Романовичі: драм. поеми / Й.Струцюк. – Луцьк: Волин. обл. друк., 2002. – 160 с.

У драматичній поемі "Роман" виведено образ знаменитого князя, котрого з любов’ю згадує автор "Слова о полку Ігоревім", не менш цікаві факти з життя знаменитих синів Романа, князів-братів Данила і Василька у поемі "Романовичі".

 

Струцюк Й. Потойбіч тиші: поезії / Й.Струцюк. – Луцьк: Надстир’я, 1996. – 250 с.

До цієї книги увійшли поезії різних років. В них – біль за долю рідної землі, строфи, пройняті пафосом історичного державотворення, щемливі ліричні ноти.

 

Струцюк Й. Терпкі сторінки: поезії / Й.Струцюк. – К.: Рад.письменник, 1981. – 94 с.

В збірочці широко представлені вірші на історичну тематику. Є багато поезій, написаних в 60-70-х роках. Здебільшого вони сприймаються як щоденниковий життєпис автора.

 

Струцюк Й. Найкращій матері – смерть!: трагедія / Й.Струцюк. – Луцьк: Волин. обл. друк., 2003. – 72 с.

В доробку письменника багато драматичних творів: "Славен витязь Кожум’яка", "Роман і Романовичі", "Смерть Хмельницького", "Свідчимо перед Богом…", "Анафема", "Теогонія". Ця п’єса охоплює події, що розгорталися на зорі християнства.

 

Струцюк Й. Свідчилмо перед Богом…: драматичні поеми / Й.Струцюк. – Луцьк: Вол. обл. друк., 2003. – 192 с.

У драматичних поемах висвітлюються невідомі сторінки з життєпису Б.Хмельницького, І.Виговського, І.Мазепи. Окрема сторінка присвячена боротьбі УПА за самостійність України.

 

Струцюк Й. Цвіт дикої шандри: повісті, оповідання / Й.Струцюк. – Луцьк: Твердиня, 2008. – 164 с.

Часовий обшир цієї збірки досить значний – від післявоєнних років до сьогодення. Персонажі – переселенці з Холмщини, українські повстанці, енкавидисти, персональні пенсіонери, бізнесмени, Калсон-Карлсон…

 

Вербич В. "І кусаю губи аж до крові" / В.Вербич // Вербич В. Під куполом спільного неба: есеї та діалоги / В.Вербич. – Луцьк: Твердиня, 2006. – С. 148-150.

 

Вербич В.Третє тисячоліття – під карбом його слова / В.Вербич // Вербич В. Карб єдиної дороги: есеї та діалоги / В.Вербич. – Луцьк, 2008. – С. 43-49.

 

Голоюх Л. Штрихи до мовного портрету Йосипа Струцюка / Л.Голоюх // Волинь у житті і творчості письменників: зб. наук. праць / упоряд. Н.Сташенко. – 2-е вид. – Луцьк: Твердиня, 2007. – С. 226-230.

 

Літературній студії "Лесин Кадуб" – 40 // Світязь: альм. Волин. обл. орг. Нац. спілки письменників України. – Луцьк, 2007. – Вип. 13. – С. 119-144.

 

Луцький Лукаш. Творча фермата / Лукаш Луцький // Коробчук П.і Ко Авалон та інші території: рецензії, статті (2000-2006) / П. Коробчук і Ко. – Луцьк, 2008. – С. 172-177.

 

Оляндер Л. Людина та її доля в романі Йосипа Струцюка "Стохід" / Л.Оляндер // Українці Холмщини і Підляшшя: істор. доля, духов. і матер. культура впродовж віків: зб. наук. праць. – Луцьк, 2008. – С. 478-484.

 

Пашкевич А. Неповторне слово / А.Пашкевич // Ти – моє терпке пісенне диво: пісні на вірші Йосипа Струцюка. – Луцьк, 1998. – [С. 2. обкл]

 

Йосип Струцюк: [слово про письменника] / Л.Костенко, В.Гей, О.Рисак, В.Вербич, Л.Лежанська, В.Штинько, С.Юхименко, О.Кондратович // Краєвид. – 2002. – Листоп.-груд.

 

Кравцова Л. Урок-презентація книг Йосипа Струцюка "Помста козацька" та "Жайвірковий Великдень" / Л.Кравцова // Укр. мова та літ. в школі. – 2004. – №5. – С. 65-68.

 

Глущук В. Й.Струцюк / В.Глущук // Календар знаменних і пам’ятних дат Волині на 2009 рік. – Луцьк: Твердиня, 2008. – С. 73-78.Форма входу
Календар новин
«  Серпень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
table cellpadding=