Субота, 18.08.2018, 02:53Вітаю Вас Гость | RSS
Волинська обласна бібліотека для юнацтва
Меню сайту
Наше опитування
Оцініть бібліотечний сайт
Всього відповідей: 417
Міні-чат

Шістдесятники на Волині: життя і праця в умовах облоги


Віртуальна виставка "Шістдесятники на Волині: життя і праця в умовах облоги"

Виникнення руху опору в Україні в 1960-80-их рр. у багатьох відношеннях можна вважати феноменальним явищем. Він виник та існував протягом двадцяти з лишком років виключно завдяки засиллям інтелігенції, й усе це – за вкрай несприятливих соціально-політичних умов. Рух опору 1960-80 рр. став ще й своєрідним генетичним кодом подій, які привели до незалежності України. З 1 вересня 1965 року управліннями КДБ по Волинській та Івано-Франківській областях було порушено кримінальні справи проти Дмитра Іващенка та Валентина Мороза (тодішнього і колишнього викладача Луцького державного педінституту) з ст. 62 ч. 1 КК УРСР "Антирадянська агітація та пропаганда" та ст. 64 КК УРСР "Організаційна діяльність… та участь в антирадянських організаціях". Після вересня 1965 року на довгі роки було прийнято тримати в чорному тілі "українського буржуазного націоналіста" Костянтина Шишка, Анатолію Панас, Лесю Ковальчук, Марію Мельничук, Мирославу Герасимович, Євгена Сверстюка, Наталію Каразію, Дмитра Шумука – волинян за місцем народження і проживання.

 

Лис С. Волинська інтелігенція в русі опору в другій половині 60-х – першій половині 80-х рр. / С.Лис // Волинь очима молодих науковців: минуле, сучасне, майбутнє, 18-19 квіт. 2007. – Луцьк, 2007. – т. 1. – С. 25-27.

В статті наукового збірника праць молодих науковців вишів Волині йде розповідь про передумови шістдесятництва в Україні та волинян, що брали активну участь в рухах опору, клубах творчої молоді, самовидавничій справі, ідейносвідомих та мужніх представників інтелігенції краю.

 

Вербич В. Всупереч всевладній смерті / В.Вербич // Вербич В. Під куполом спільного неба: есеї та діалоги / В.Вербич. – Луцьк: ПДВ "Твердиня", 2006. – С. 55-57.

Есе про Д.Іващенка, вчителя-філолога, колишнього старшого викладача Луцького педінституту. Заарештованого 1  вересня 1965 року за антирадянську діяльність і засудженого на 2 роки таборів суворого режиму у Мордовії

 

Іващенко Д. Життя прожити – не поле перейти: есе про себе / Д.Іващенко // Перевесло: Антологія. У 2-х т. Т.2: проза, публіцистика. – Луцьк: "Вежа", 2001. – С. 61-79.

Спогади колишнього політ засудженого, ветерана війни, неперевершеного викладача української мови та літератури Д.Іващенка про своє життя.

 

Денисюк А. Творчість породжує радість / А.Денисюк // "Роде наш красний…": Волинь у долях краян і людських документах. – Луцьк: "Вежа", 1996. – С. 346-355.

Ця стаття про Д.Іващенка, його педагогічну працю, досвід викладання рідної мови. Окрема розповідь про літературні спроби багатьох талановитих учнів Дмитра Полікарповича, є поезії його вихованців.

 

Шишко К. Пісня дощу: вибране з неопублікованого: поезії / Упорядник А.Якубюк. – Луцьк: Волинська друкарня. 2001. – 256 с.

Книга соціально-філософських і пейзажно-психологічних високохудожніх студій Костя Шишка. Яка містить достатньо переконливого матеріалу, щоб скласти чітку уяву про рівень таланту і творчий стиль поета. Є цікавий документальний матеріал про ті життєві умови і ту соціально-політичну атмосферу в якій жив, творив поет складної долі Кость Шишко.

 

Сивий бард осінньої печалі. Літературно-критичні статті, есеї про творчість поета Костя Шишка. – Луцьк: Волин. обл. друкарня, 2005. – 128 с.

До книги увійшли літературно-критичні статті. Есеї про творчість та життєвий шлях знаного поета Костя Шишка, виголошені під час наукового семінару та видрукувані у різних літературних виданнях України.

 

Савчук Н. Сузір’я яскравих зірок на тлі негоди: українські митці-"шістдесятники" в контексті своєї епохи / Н.Савчук // Українська мова та література. – 2008. – №45(589). – С. 7-14.

В газеті для вчителів-філологів пропонується матеріал для оглядової чи вступної теми про літературний процес 60-80-х рр. ХХ ст., про так званий  рух шістдесятників, епоху самвидаву та митців цього періоду

 

Тарнашинська Л. Пошук духовних джерел / Л.Тарнашинська // Укр. мова та література. – 2008. – №45 (589). – С. 15-17.

Стаття доктора філософії Українського вільного університету (Мюнхен) про Євгена Сверстюка – організатора "самвидаву" в Україні, учасника національного опору, засудженого за літературні твори, зокрема книгу "Собор у риштованні" (Париж, 1970), лауреата Шевченківської премії (1993 р.) за книгу "Блудні сини України".

 

Бердиховська Б. Шістдесятники – бунт покоління / Б.Бердиховська // Укр. мова та література. – 2006. – №14-15.

Повний огляд та аналіз суспільно-політичного, а відтак літературного процесу 60-70 років. Є згадка про дисидентів з Волині. Стаття ілюстрована роботами Алли Горської та Віктора Зарецького.

 

Савчук О. У КДБ їх називали злочинцями / О.Савчук // Волинь. – 1996. – 20 квітня.

Стаття детально описує судовий процес над волинськими "дисидентами" Д.Іващенком та В.Морозом. Є перелік "злочинів", прізвища свідків, що проходили у справі і вирок.

 

Оржко В. "Убачаєш той біль у слова" / В.Рожко // Народна трибуна. – 1993. – №45(258). – 16 черв.

Інтерв’ю з Лесею Григорівною Ковальчук. Однією з найкращих студенток Луцького педінституту в 60-х рр., активною учасницею літстудії, якою керував Д.П.Іващенко. Леся була якраз у  першому ряду очільників національного опору на Волині і сповна пізнала гіркий смак внутрішньої еміграції.

 

Рожко В. У пащі диявола. Як діяло КГБ Волині проти інакодумців / В.Рожко // Березіль. – 1996. – №1-2.

Стаття-спогад про студентську юність 1966 року, працював в облдержархіві Волинської області автора і нерідкі спілкування з "славними лицарями з холодним розумом. Чистими руками і гарячим серцем". Автор вибрав їм метафору – "слуги диявола".

 

Ковальчук Л. Сміливий виклик режимові / Л.Ковальчук // Волинь. – 2005. – №95, 96, 97, 98.

В чотирьох номерах обласної газети друкувались статті-спогади авторки. Яка була певною мірою причетна до драматичних подій в історії дисидентського руху в Україні у 60-х рр. ХХ ст. – перших арештів у рядах інтелігентів-інакодумців.

 

Мороз В. Шістдесяті роки в Україні / В.Мороз // Всесвіт. – 1993. – №9-10; №11-12.

В Мороз один із перших засуджених за антирадянську діяльність в м. Луцьку, з так званого "Першого покосу" шістдесятників. Стаття в журналі – аналітична, розглянуті тенденції в суспільстві, що відводили національному питанню другорядне значення.

 

Апостол… серед нас // Авангард. – 1979. – №2-3.

Низка статей, інтерв’ю, спогадів В.Мороза і про В.Мороза, відгуки на його праці і розмови про українство за кордоном.

 

Мандзюк Д. Валентин Мороз: "Тепер я живу на двох континентах" / Д.Мороз // Діалог. – 2008. – №11.

Найостанніше інтерв’ю з В.Морозом. відверті відповіді, подробиці приватного життя.

 

Криштальський А. За те, що любили свою Батьківщину / А. Криштальський // Луцький замок. – 1996. – 9 лютого.

Інтерв’ю з Д.Іващенком. Спогади. Є в статті уривки зі щоденників Дмитра Полікарповича, рядки з листів до О.Заливахи, Н.Світличної.

 

Гуменюк Н. Слова – зброю не склав донині / Н.Гуменюк // Віче. – 1997. – 6 лют.

Стаття про Д.П.Іващенка. Журналіст та відома поетеса Волині Надія Гуменюк після інтерв’ю написала чудову розповідь про чудову людину і справжнього героя, який чесно робив свою справу і служив країні та дітям, викладаючи майже 60 років українську мову та літературу.

 

Потурай О. Учитель став дисидентом, бо читав студентом, бо читав студентам твори Симоненка / О.Потурай // Вісник. – 2001. – 23 серп.

Спогади колишнього учня Дмитра Іващенка про свого вчителя.

 

Рожко В. Вона живе вся Україною / В. Рожко // Народна трибуна. – 1993. – №81(191).

Стаття відомого краєзнавця, історика, архівіста краю про Наталію Хомівну Каразію, дисидентку 60-х рр., уродженки селища Колки Маневицького району, членом Гельсінської спілки, людину-патріота і просто чесну та мужню жінку, яка товаришувала і була однодумницею та помічницею І.Світличного, і.Дзюби, М.Коцюбинської, Є.Сверстюка, В.Стуса, А.Горської, В.Чорновола та їхніх сімей.


Форма входу
Календар новин
«  Серпень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Пошук
Друзі сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
table cellpadding=